تبلیغات
پرتال امام خمینی (س) - هفت توصیه به دولت و ملت
پرتال امام خمینی (س)

هفت توصیه به دولت و ملت

یکشنبه 18 تیر 1391

نویسنده: امام خمینی |


امام خمینی در هجدهم تیر ماه سال 1358 به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان و میلاد مسعود حضرت قائم (عج) پیامی را خطاب به دولت و ملت ایران صادر کردند که به پیام هفت ماده ای معروف شد. این پیام که شامل هفت توصیه به دولت و ملت بود، تذکراتی مهم در رابطه با استقلال سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و مسئولیت سنگین قواى انتظامى ارتش، ژاندارمرى و شهربانی را شامل می شد.همچنین ایشان در این پیام نگرانی هایی را نیز در باب آینده انقلاب مطرح کردند و توصیه هایی را در این زمینه بیان داشتند. متن پیام حضرت امام به شرح زیر است:بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏


میلاد شکوهمند امام امت و عصاره خلقت و وارث نبوت، ولىّ عصر- عجل اللَّه تعالى فرجه الشریف- را به عموم مسلمین و مستضعفین تبریک عرض مى‏کنم. سال قبل در چنین ایامى براى مصیبات وارده بر اسلام و مسلمین عید مبارک به صورت تعطیل درآمد. گر چه وابستگان به رژیم شاهنشاهى کوشش مى‏کردند که ملت را براى مراسم اسلامى از مصالح اسلامى بازدارند بحمد اللَّه موفق نشدند. ولى در این سال جشنهاى توأم با پیروزى هر چه شکوهمندتر بر پا شد. و مراسم عظیم مذهبى، مشتى محکم به دهان بدخواهان کوبید و با این حماسه تاریخى تفاله‏هاى رژیم سابق و وابستگان به شرق و غرب را مأیوس نمود، و خط بطلان بر نقشه‏هاى تار عنکبوتى آنان کشید و باید این ریشه‏هاى گندیده بدانند که حرکات مذبوحانه آنان جز به رسوایى خود و اربابان تبهکارشان تمام نمى‏شود. و ملت حماسه‏آفرین ما که با مشت خالى و قدرت ایمان قدرتهاى شیطانى را به خاک سپرد، این ریشه‏هاى پوسیده را دفن خواهد کرد. من به این منحرفین که با صورتهاى مختلفه رو در روى ملت ایستاده و به نفع اجانب به خرابکارى مشغولند اخطار مى‏کنم که تا وقت نگذشته و جرمها و خیانتها ثابت نشده به صفوف فشرده ملت بازگردید و از روز انتقام حق تعالى که به دست تواناى ملت انجام مى‏گیرد، بهراسید.


اکنون این جانب با تشکر وافر از همت والاى ملت بزرگ ایران، از بدو نهضت عظیم‏ اسلامى تا بزرگداشت با شکوه جشن میلاد مسعود، ولىّ اللَّه الاعظم- ارواحنا فداه- لازم است تذکراتى بدهم:


1- بارها تذکر دادیم که باید ایرانى بسازیم که بتواند بدون اتکا به امریکا و شوروى و انگلستان- این جهانخواران بین المللى- استقلال سیاسى، نظامى، فرهنگى و اقتصادى خویش را به دست گیرد و روى پاى خود بایستد و هویت اصیل خویش را به جهان عرضه کنند. افسوس که هنوز عده‏اى از روشنفکران نمى‏توانند دست از غرب و یا شرق بکشند؛ و این دو را سر مشق کارهاى خود قرار داده‏اند. امیدواریم با تحول فرهنگ حاکم اسلامى، این گروه به خود مشغول و از مردم بریده به خود آیند و اصالت خویش را دریابند و از وابستگى نجات پیدا کنند.


2- کلیه متهمین که در رژیم سابق مرتکب تقصیراتى شده‏اند بخشوده مى‏شوند، به استثناى اشخاصى که مبادرت به قتل مردم نموده یا دستور آن را صادر کرده‏اند، یا زندانیان انقلابى ما را شکنجه داده‏اند. تشخیص جرایم فوق را باید هیأتى مؤمن به انقلاب اسلامى به عهده بگیرند.


3- حفظ استقلال و امنیت و بقاى جنبه‏هاى سیاسى و اجتماعى و اقتصادى هر کشور مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به قواى انتظامى ارتش، ژاندارمرى و شهربانى آن است. و در کشور ما که در حال انقلاب به سر مى‏برد. در کنار قواى انتظامى پاسداران انقلاب نیز موجود و به حفاظت انقلابى اشتغال دارند. و باید ملت محترم با تمام قوا کوشش در حفظ این قواى انتظامى و فعال نمایند و از پشتیبانى آنها دریغ ننمایند؛ که این قوا در خدمت اسلام و از جنود اسلامند؛ که مولا امیر المؤمنین درباره آنها فرموده:، حُصُونُ الرَّعِیَّةِ، و زَینُ الوُلاةِ، و عِزُّ الدینِ، و سُبُلُ الأمنِ، و لَیسَ تَقُومُ الرَّعِیَّةُ الّا بِهِم
و چون این قواى انتظامیه- که در خدمت خالق و خلق هستند- باید با روحیه قوى سربازى و در امن و امان به سر ببرند، و نیز در چنین حالى که سربازان اسلامند مورد نظر مقدس، ولىّ عصر- عجل اللَّه فرجه- هستند قواى سه‏گانه مورد عفو هستند و این جانب و ملت شریف آنها را عفو نمودیم و البته موارد استثنا شده در بند دو در اینجا نیز جارى است. لکن تا جرم آنها به ثبوت شرعى نرسیده است، احدى حق تعرض به آنها را ندارد، و متهمین به جرمهایى که بخشوده نشده، باید از طریق ارتش و ژاندارمرى و شهربانى تسلیم دادگاه انقلاب شوند؛ و دیگران حق هیچ گونه تعرض به آنها را ندارند.
4- چون ملت مبارز رمز پیروزى را یافته است، و با هوشیارى دریافته که بسیج عمومى از سنگرهاى الهىِ مساجد و منابر و محافل دینى گردید، لازم است این سنگرهاى اسلامى را حفظ نمایند. و در این موقع حساس سرنوشت‏ساز، که با ماه مبارک رمضان نیز مصادف است، باید اجتماعات در مساجد و محافل مذهبى هر چه بیشتر و باشکوهتر برپا شود، و اهل منبر و خطباى محترم به روشنگرى و سازندگى هر چه بیشتر قیام و اقدام نمایند، و توطئه خیانتکاران و وابستگان به اجانب را خنثى نمایند، و نهضت اسلامى عظیم را حفظ نموده و به پیش ببرند؛ و ملت شریف با اجتماعات خود قطع طمع اجانب و مفتخوار را بنمایند.


5- لازم است ملت بدانند که ما در نیمه راه پیروزى هستیم و پیروزى نهایى وقتى است که ریشه‏هاى گندیده رژیم سابق و طرفداران آن قطع، و دندان طمع چپاولگران از کشور ما کنده شود. و جمهورى اسلامى وقتى متحقق مى‏شود که محتواى آن صد در صد اسلامى شود؛ در کشور احکام قرآن و خداوند تعالى اجرا شود و از قوانین طاغوتى و انحرافى بکلى تصفیه شود؛ و عناصر انحرافى از توطئه مأیوس شوند و این به خواست خداوند تعالى و همت والاى ملت انجام خواهد گرفت. و خداى تعالى با شماست.


6- از جمله چیزهایى که محتمل است توطئه باشد براى تضعیف دولت اسلامى، مطالبى است که در بین ملت پخش مى‏شود و در رسانه‏ها تعقیب مى‏شود و از دولت انتقادهاى غیر صحیح مى‏شود؛ و کوشش مى‏شود دولت را در نظر مردم بد جلوه دهند. دوستان از این توطئه، غافل و دشمنان در کمین هستند. من نمى‏گویم دولت صد در صد موفق است؛ لکن مى‏گویم خدمتگزار است و کوشش دارد انجام خدمت بدهد. لکن‏ خرابیها به قدرى است که با فوریت قابل ترمیم نیست. انتقادهاى بیجا سوء استفاده از آزادى است. و کسانى که به کشور و اسلام علاقه دارند در موارد صحیح، دولت را هدایت کنند و از او پشتیبانى نمایند؛ و تحت تأثیر تبلیغات دشمنان نروند، و دولت اسلامىِ خدمتگزار را تضعیف نکنند.
7- آنچه این جانب را نگران مى‏دارد آن است که ملت ما چون لشکر فاتحى است که پس از فتح مغرور شود و از داخل رو به پوسیدگى و تشتت گذارد؛ و حریف ما چون لشکر شکست‏خورده‏اى است که با حساب و توطئه مشغول به انسجام و بسیج قواست. درست به عکس آنچه قبل از پیروزى بود و عاقبت این امر تکان دهنده است. من از تمام قشرهاى مذهبى و ملى و اسلام دوست و ملت و کشور خواه اکیداً و با تواضع مى‏خواهم که به انسجام قبل از پیروزى برگردند، و از تفرق و گروه گروه شدن در این موقع حساس بپرهیزند؛ که این تفرقه‏ها به منزله انتحار است و ممکن است خداى نخواسته نهضت را به عقب براند.دوستان عزیز، امروز همه چیز ما در معرض خطر است؛ خطر از جانب دوستان نادان تفرقه افکن، و با نقشه حساب شده از ناحیه دشمنان توطئه‏گر. بیدار شوید که حفظ پیروزى و نهضت بسیار مشکلتر از اصل آن است. از خداوند متعال، عزت اسلام و مسلمین را خواهانم.


و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته‏
منبع: صحیفه امام، ج‏9، ص: 24 تا 27


 

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :